THE LIEUTENANCY OF KENT ARMS

Kent Honours Lists

HM The Queen’s 2019  Birthday Honours

The Royal Victorian Order

Commander of the Royal Victorian Order (CVO)

  • The Viscount De L’Isle MBE – for Services to the Sovereign

 

The Most Honourable Order of the Bath

Companions of the Order of the Bath (CB)

  • Mr Graham ARCHER (Nr Hythe).

Most Excellent Order of the British Empire

Commander (CBE)

  • Ms Joanna KEY (Tunbridge Wells).

Officer (OBE)

  • Captain David COLE MVO RM (Retd) (Deal).
  • Ms Irene GRAHAM (Kent).
  • Mrs Josephine JAMES (Ashford).
  • Dr Jacqueline McKenna MBE (Kent).
  • Mr Andrew SHARP (Tunbridge Wells).

Member (MBE)

  • Mr Jeremy ASH (Longfield).
  • Shibu CHACKO (Chatham)
  • Mrs Sonja DREW (Tonbridge).
  • Mr Clive EMSON (Folkestone).
  • Mr Jim FINDLAY (Kent).
  • Mr Paul GRAEME JP (Kent).
  • Dr Andrew KEMP (Folkestone).
  • Mrs Sandra SCOTTING (Longfield).

 Medallist (BEM)

  • Dr Andrew ASHBEE (Snodland).
  • The Revd Carol AVERY (Greenhithe).
  • Mr Andrew CALLARD (Otford).
  • Mrs Mary CHAPMAN (Chatham).
  • Mr David HOGBEN (Herne Bay).
  • Mrs Molly POULTER (Maidstone).
  • Mr Keith RAWLINGS (Hythe).
  • Mrs Carol REED (Canterbury).
  • Mrs May Glassford SMITH (Dartford).

Queen’s Fire Service Medal (QFSM)

  • Malcolm Livingstone COWIE (Deal).

Queen’s Police Medal (QPM)

  • John Joseph McDERMOTT (Kent Police).

HM The Queen’s 2019 New Year Honours

Most Excellent Order of the British Empire

Commander (CBE)

  • Ms Sheila MITCHELL (Tunbridge Wells).

Officer (OBE)

  • The Late Mr John BEAVIS (Rochester).
  • Mr David FAIRCLOUGH (Deal).
  • Mr Derek HARRIS (Ashford).
  • Mr Gerald HEDDELL (Ashford).
  • Councillor Rory LOVE (Folkestone).
  • Mr Cornelius O’CONNOR (Maidstone).

Member (MBE)

  • Mr Paul BARRETT (Wickhambreaux, Canterbury).
  • Mr Graeme CONNELL (Tonbridge).
  • Mr Derek MAY (Rochester).
  • Mr James TRAYNOR (Rochester).

 Medallist (BEM)

  • Mr Michael ANDREAS (Ramsgate).
  • Mrs Linda COLLINS (Canterbury).
  • Mr James DAVIES (Deal).
  • Mr David HAYWARD (Whitstable).
  • Mr Carey MARSH (Tenterden).
  • Mrs Joan PANTONY (Rainham).
  • Mrs Johanna ROHAN (Boughton, Faversham).
  • Mr Keith RUMENS (Saltwood, Hythe).
  • Mr Alan SMITH (Margate).
  • Ms Judith TRACEY (Westerham).
  • Mr Julian WEST (Woodchurch, Ashford).